Kennett High School, Class of 2020

Faculty and Administration

Kennett Consolidated School District Board

     Joseph Meola, President
     Dr. Victoria Gehrt, Vice President
     Michael Finnegan, Treasurer
     Ryan Bowers
     Maribel Garcia
     William Brown
     David Kronenberg
     Dr. Jeffrey McVey, (after 2/18/20)
     Ann Parry
     Paola Rosas-Weed, (until 2/18/20)

District Administration

     D. Dusty Blakey, Superintendent
     Mark T. Tracy, Assistant to the Superintendent - Business Affairs
     Michael A. Barber, Assistant Superintendent - Administrative Services
     Heather Collins, Director of Special Education
     George Wolhafe, Director of Facilities
     Lydia M. Hallman, Director of Curriculum - Mathematics/Science
     Judith Jester Durante, Supervisor of Curriculum - English/Language Arts/Social Studies

Kennett High School Administration

     Jeremy M. Hritz, Principal
     Duane C. Kotz, Assistant Principal
     Eileen T. Rudisill, Assistant Principal
     Jeffery J. Thomas, Assistant Principal
     Sean M. Harvey, Athletic Director

Kennett High School Administration Assistants

     Anu Danska
     Lance Frazier
     Kimberly Giacoio
     Mary Jane Heemer, Staff Nurse
     Damien Jones
     Rachel Miller
     Kristen O'Neill
     Theresa Roberts
     Maria Zavala

Kennett High School Faculty

     Cassandra C. Allen, Counseling Psychology
     Colleen M. Allen, Counseling Psychology
     Michael D. Anastas, Geological Science
     Robert M. Anthony, Jr., Chemistry
     Chanel August, Business Education
     Colleen M. Barber, Business Education
     Lora A. Barber, Biology
     Victoria E. Bell, Mathematics
     Jess E. Bewley, III, Earth & Space Science
     Scott P. Bosch, Instructional Technology
     Thomas W. Brientnall, History
     Amy J. Burke, Special Education
     Leigh R. Carpenter, Curriculum & Instruction
     Colleen M. Catto, Educational Development & Strategies
     Alexis N. Chambers, Reading
     Toby Chu, STEM
     Mia Ciasullo, French & Francophone Studies
     Jason Cordova, Educational Leadership
     Lisa M. Daugherty, Health/Physical Education
     Jodi S. Davidson, Art
     Karen G. DeCosta, French
     Sara M. Donovan, Educational Development & Strategies
     Ashley Douglas, Special Education
     Kristi A. Douglass, Special Education
     Shawn D. Duffy, Social Studies/History
     Bradley R. Dunkle, Mathematics
     Elizabeth A. Ely, History
     Maria N. Enriquez, Spanish
     Lauren F. Ferguson, English
     Daniel J. Folmar, Engineering/Business
     William T. Fritsch, Business Education
     Scott Gee, 21st Century Teaching & Learning
     Thomasina Gentekos, Educational Development & Strategies
     Maribel Gonzalez, Social Work
     Christopher J. Hancock, Educational Leadership & Innovation
     Adrienne V. Hartford, Spanish
     Thomas E. Henry, Jr., Educational Leadership
     Thomas P. Hironimus, Art Education
     Cybil Y. Housh, Social Studies Education
     Karen L. Hudecheck, Reading
     Margaret M. Hughes, Chemistry/Secondary Education
     Manuel Ibarra-Gomez, School Counseling
     Theresa Indiveri, Educational Leadership
     Lisa A. Kochmansky, Health/Physical Education
     Kevin M. Konitzer, Chemistry
     Wendy S. Kotz, Spanish Education/ESL
     Cheryl A. Lamoreux, English
     Susan A. Larson, Clinical Nutrition
     Julia A. Lennox, Social Studies Education
     Joseph T. Lentz, Educational Leadership
     Kevin D. Lentz, English Education/Educational Leadership
     Emily R. Matthias, Speech-Language Pathology
     Jeffrey A. Moreau, Physics/Education
     Rachel C. Moreira, Family & Consumer Science/ESL
     Maria D. Morelli, Mathematics
     Heather Morihara, School Counseling
     Kaitlyn E. Morson, Education
     Nicole L. Nafe, Special Education
     Kathleen Caputo Nelms, Studio Arts
     Mark J. Nelson, Mathematics/Secondary Education
     Christine E. F. Olewine, Curriculum & Instruction
     Joseph M. Oleykowski, Health/Physical Education/Driver Education
     Joseph S. O'Sullivan, Educational Leadership
     Elizabeth A. Parrett, Special Education
     Daniel J. Pennacchia, Social Work
     Loretta L. Perna, Studio Arts
     Nicholas S. Peters, History
     Ronald L. Phillips, Mathematics
     Kevin S. Reigel, Biology/Secondary Education
     Michael J. Replogle, Geology & Astronomy
     Keith M. Riley, Biology
     Anton Romano, Instrumental Music
     Elizabeth M. Rzucidlo, English
     Jennifer L. Schmalzbach, Curriculum & Instruction
     Ronald J. Schultz, Mathematics
     Elise A. Seltzer, Spanish/ESL
     Brittany A. Severino, Special Education
     Carolyn L. Smith, Liberal Studies
     Robert P. Socash, History
     Catherine C. Soukup, Music Education
     Susan M. Steuber, School Health Services
     Joshua D. Sweet, German
     Alicia C. Tamargo, Curriculum, Instruction and Technology
     Lisa A. Teixeira, Information Studies
     Laura A. Tingley, Exceptional Children & Youth
     Kelly A. Virgin, English
     Robert T. Virgin, Physics
     Robert M. Wagner, Jr., Special Education
     Michael J. Waite, Social Studies/History
     Kristin Welk, School Psychology
     Daniel R. Whetsell, Latin
     Jessica E. Williams, Music/Education
     Mark E. Williamson, Spanish
     Christine V. Wilson, English
     John J. Zitarelli, Biology/Educational Leadership

Copyright 2020-2021, Kennett High School Alumni Association; see site terms and conditions.